Konfiskace měly oporu v mezinárodním právu

14.06.2014 07:30

Prof. JUDr. Václav Pavlíček, DrSc.: Konfiskace měly oporu v mezinárodním právu: „… O zákonu samotném se s oblibou uvádí, že tzv. lex Schwarzenberg byl protiprávní, z toho důvodu, že se jednalo o jednorázový akt komunistické zvůle, který měl tento majetek zabavit proto, že se jednalo o velký majetek. To není pravda…

Zákon 143/1947, který se nazývá O převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi českou, neiniciovala vláda, ale skupina vesměs sociálně demokratických poslanců v čele s Blažejem Vilímem, představitelem pravicového křídla soc. dem., který v témže roce organizoval brněnský sjezd, kde bylo svrženo Fierlingerovo  levicové vedení. Byl přijat den před zákonem o revizi první pozemkové reformy, který se vztahoval na velký pozemkový majetek obecně…

Návrh byl podepsán řadou poslanců a jak prohlásila jedna z jeho předních podporovatelek, Milada Horáková, byl to názor všech politických stran jižních Čech.

V zákoně se uvádělo, že se převodem majetku rozumí nemovitý majetek zemědělský, lesní, viniční, průmyslový, obchodní a živnostensky zapsaný knihovně na Josefa Adolfa knížete ze Schwarzenbergů,  Jana ze Schwarzenbergů a dr. Adolfa Schwarzenberga počítaje v to všechny budovy a zámky s jejich zařízením, se všemi právy a závazky, dále živý i mrtvý inventář se zásobami a veškerý provozní kapitál… Důvodová zpráva říká, že veškerý tento majetek podléhal záborovému zákonu z 1918 a pouze některé jeho části byly z těchto demokratických opatření v roce 1918 vyňaty… Smyslem zákona bylo tento majetek vyjmout z parcelace a zachovat jako ekonomický celek v zájmu posílení zemské samosprávy…

Dr. Horáková vystoupila jako první v diskusi a zdůrazňovala, jak bude možno využít schwarzenberský majetek, zejména zámky a další budovy, k péči o děti a staré lidi, tedy k sociální péči.

Šířené nepravdy jsou součástí kampaní, které směřují ke zpochybnění tehdejších opatření. Je zvláštní, že před každým rozhodnutím soudů kolem majetku zkonfiskovaného na základě dekretů prezidenta republiky nebo vyvlastněného z jiných důvodů, se objeví v některých médiích kampaň, která takové nároky podporuje…

Takovou kampaní byl například pokus o restauraci poměrů, které se týkají potomků bývalého následníka trůnu. Tehdy zákon č. 345 z r. 1921 byl připraven na základě mírových smluv versailleského systému, kdy bylo rozhodnuto, že veškerý majetek, který patří bývalým příslušníkům vládnoucích rodin v Německu a v Rakousko-Uhersku, má připadnout následnickým státům.

Zákon pouze interpretoval ustanovení mírové smlouvy, které převod majetku na čs. stát realizovalo…

Podobnou manipulací s veřejným míněním jsou stále častější pořady ve veřejnoprávní televizi, které se jednostranně a nevyváženě zaměřují na obhajobu habsburské monarchie a aristokracie a směřují tak proti republikánskému zřízení,  jež je v ČR podstatným znakem demokratického právního státu chráněným ústavou.